آتنا و ستایش ...زنگ هاي خطر يک انفجار
97 بازدید
موضوع: جامعه شناسی

هرچه جامعه ما غربزده تر شد،جناياتي که فقط در خواب و در غرب مي شنيديم  در حوادث روزنامه هايمان بيشتر شد. يادم مي آيد جنايت خيابان گاندي که يکي از جنايت هاي تقريبا معمول اين روزهاست چه ولوله اي ايجاد کرد. قطعا نبايد اين جنايات راتک بعدي تحليل کرد اما تحليل زير نيز يکي از اين  تحليل هاست:

محدودیت و سخت‌گیری بیش از حد، در ازدواج قشرهای مختلف به ویژه جوانان و نوجوانان، تنگ‌نظری در بهره‌مندی جنسی مشروع نوجوانان و جوانان در مواجهه با غریزه جنسی، نداشتن نگاه واقع‌گرا و بی‌طرفانه نسبت به امور مهمی چون آموزش جنسی پس از بلوغ و راه‌حل‌هایی چون چندهمسری و ازدواج موقت در جامعه، باعث شده، بازار جایگزین‌های خطا و خطرناک‌‌ این نیاز طبیعی چون خود ارضایی‌‌، رابطه‌ها و دوستی‌های خیابانی‌‌، مراجعه مکرر به سایت‌های مبتذل و جنسی اینترنتی و تماشای فیلم‌ها ‌و سریال‌های مبتذل ماهواره‌‌ای و ‌هالیوودی در طیف جوان ما گسترش وسیعی بیابد. این رفتارها باعث شده که بسیاری از قشر جوان که نیروی محرک جامعه و امید آینده هستند تبدیل به گروهی سرخورده و آسیب‌دیده از رفتارهای پرخطر جنسی شوند. جامعه، برعکس دستورات و تعالیم اسلام‌‌، هرلحظه بر آتش نیاز غریزی و مادی‌اش می‌افزاید.  در مقابل تمام راه‌های حلال را برای پاسخ به ‌‌ این عطش می‌بندد. این محرومیت‌ها باعث می‌شود تا هر از چند گاهی جامعه با شوک ناشی از خبر جنایت‌های فجیع ناشی از انفجارها‌ و بحران‌های جنسی مواجه شود بحرانهايي مانند تجاوزهای گروهی، تجاوز به عنف و قتل و جنایت . متأسفانه آنچه مشهود است این است که متولیان امر تنها ‌به ابراز نگرانی و ناراحتی بسنده کرده و در میان دستورات اسلام برای مقابله با این فجایع، تنها‌ به دستورات سلبی و بازدارنده و داغ و درفش بسنده می­کنند.

مي بينيم که نه تنها قشر نوجوان و جوان بلکه مردان متاهل نيز به اقتضای نیاز جسمی خود و  به دلیل هجوم بی‌امان تبلیغات جنسی، قربانی اصلی و نخستین‌‌ این هرج‌ومرج‌‌ و دچار‌‌ این عطش سیراب نشده و روزافزون است. می‌توان‌‌ این عطش فروخورده و عقده‌های نهفته را به‌روشنی به‌عنوان یکی از عوامل مهم ناهنجاری‌های عمیق جامعه ما و مشکلاتی ازاین‌دست دانست:

·گسترش طلاق‌های رسمی که در مرحله‌‌ای پس از طلاق‌های عاطفی و جنسی انجام می‌شود.

·جنایت‌های جنسی رو به ازدیاد ،چون خیانت و قتل به خاطر خیانت به همسر؛ تجاوزهای به عنف و قتل‌های در ادامه آن، ماجراهای وحشتناک هتک حرمت کودکان، تجاوزهای گروهی و امثال آن.

·رواج پوشش‌های جذاب و دعوتگر در میان دختران و افزایش بد پوشی و بی‌اعتنایی به حجاب در میان آنان به‌عنوان مانعی مهم برای دست‌یابی به نیاز طبیعی و شریک جنسی قلمداد می‌شود‌‌.

·توجه به‌‌ایدئولوژی‌ها‌و‌‌ایده‌هایی که ضمن احترام به بعد قدسی و معنوی نوجوان و جوان راه را برای پاسخ سریع و آزاد به نیازهای جنسی فوری او باز می‌کنند‌‌‌، چون بسیاری از عرفان‌های نوظهور و منحرف‌‌.

·رشد روزافزون سفرهای سیاحتی ‌‌ایرانیان به مقاصدی که بتوانند در آن نیازهای جنسی خود را به‌راحتی‌‌ و با تنوع فراوان پاسخ بدهند‌‌، چون تایلند و آنتالیا و... در پی آن گسترش بیماری‌های مقاربتی در کشور و بازتاب‌های دیگر اجتماعی و فرهنگی آن.

·گسترش سریع و سرسام‌آور بیماری‌های مقاربتی ازجمله ‌‌ایدز به دلیل رفتارهای پرخطر جنسی‌‌، به‌گونه‌ای که پس از مدت‌ها‌ از شیوع ‌‌ایدز در ایران، تماس جنسی پرخطر به‌عنوان یکی از اصلی‌‌ترین عامل انتقال‌‌ و انتشار گسترده‌‌ این بیماری در میان ایرانیان شده است.

·عرضه بی‌مهابای و پرده‌درانه کالاهای خطرناک و غیر‌استاندارد جنسی نظیر ژل‌های مختلف و داروها وسایل توان‌بخشی.

شاید به خاطر همین اهمیت‌ است که می‌توان دستورات فراوانی را از اهل‌بیت علیهم‌السلام درزمینهٔ مسائل جنسی یافت که باید به زبان امروزی برای مخاطبان وسیع آن بیان شود. این دستورات و تعالیم برخلاف آنچه در جامعه ما مرسوم است، بیش از آنکه شکل بازدارنده و منفی داشته باشد‌‌، دستوراتی ایجابی و مثبت و توصیه‌کننده است. تعالیمی سرچشمه گرفته از‌‌ این نگاه واقع‌گرا‌ که غریزه جنسی و بهره‌مندی آن برای هر انسانی چه مرد و چه زن‌‌‌، یک نیاز طبیعی و غیر منفور و غیر شیطانی‌ است که باید به شکل وسیع اما کنترل‌شده، راه‌های متعددی برای پاسخگویی به آن در دسترس همه باشند. در کنار این راه حل ایجابی، برای پیشگیری از آسیب‌های آن راهکارهایی پیشگیرانه و بازدارنده مشخص‌شده‌ است. درنهایت نیز عقوبت و حد شرعی قرار دارد که به خاطر دشواری فراوان اثبات آن‌‌، بیشتر به‌عنوان یک ضمانت اجرای قوانین قبلی مطرح‌ است تا یک راهکار اصلی برای کنترل غریزه

محمدسعيدنجاتي